יהדות

מה עשית בשבילי?

מה עשית בשבילי?
רוחמה אפרתי, אתר ברסלב
 
העורף והחזית מקשה אחת הם. אנחנו, האזרחים כאן, והם, החיילים המקסימים, שם בתוך התופת פנים אל פנים מול מחבלים שפלים צמאי דם. העורף והחזית, משפחה אחת מגובשת, עם אחד בלב אחד.
  
ובשעה מיוחדת זאת, בימים של שלושת השבועות המאוד לא פשוטים לעם ישראל, חשוב שכל אחד מאיתנו יעשה משהו, אפילו קטן, בשביל העם שלנו. זה הזמן ליישם את הסיסמא המאוד מוכרת "כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם" ולצאת לדרך עם פרויקט מיוחד של בריאת מלאכים מליצי יושר שיגנו עלינו בשמים.
  
באחד משיעוריו, הרב שלום ארוש אמר שכאשר אדם יגיע למעלה אחרי ה-120 שלו, ישאל אותו הקב"ה: "מה עשית בשבילי?" והאדם יענה שהוא שמר מצוות, למד תורה. ושוב הבורא ישאל: "מה עשיתי בשבילי?" והאדם ימשיך "התחתנתי, גידלתי ילדים, הנחתי תפילין, קראתי תהלים..." "נראה לי שלא הבנת את השאלה שלי" אומר לו שוב הבורא, "מה עשית בשבילי? כל מה שאמרת היה בשבילך, עכשיו אני שואל מה עשית בשבילי?"
  
ואומר הרב שלום ארוש, כדי לעשות בשביל בורא עולם – צריך לעשות בשביל ילדיו! ועיקר העשייה למען ילדיו, שהיא התענוג הכי גדול שלו, היא העיסוק בהפצה וזיכוי הרבים, לעורר את עם ישראל, להעלות חיוך על הפנים ולהאיר פנים לכל הסובבים אותנו. לתת מילה טובה ולחזק. להושיט יד ולתת כתף אחד לשני, לעשות כל מה שאפשר.
    
שמעתי, הפנמתי והרמתי את הכפפה. 'בורא עולם' פניתי לאבא היקר שלנו בשמים, 'אני לא יכולה להגיע לקו הגבול ולזכות את החיילים, בטח לא להילחם בתוך שדה הקרב. אז מה כן? אשמח לקבל ממך את העצה הכי טובה!'. והעצה לא איחרה לבוא. 'בטח שאני יכולה! כאן, ממש לידי, לזכות את השכנים שלי!'... כך יצא לדרך מבצע "רוח גבית למען שכניי היקרים" ששום גורם צבאי לא הכריז עליו אבל בהחלט היה מקובל על כולם, ביחד עם בני משפחתי הנפלאים – בעלי ובתי בת ה-4. לקחתי 2 נרות שבת, 2 סוכריות טופי, ארזתי עם פתק שבעלי הדפיס עם המשמעות החשובה שיש במעשים הטובים והמתוקים שאנחנו עושים, אפילו הקטנים, כאלה שבוראים מלאכים טובים שיגנו עלינו ויהיו מליצי יושר על עם ישראל בשמים. ברכה על הדלקת הנרות ועל הסוכריות והסבר קצר ופשוט על חשיבות כוונת הלב. הקטנה שלי ארזה הכל בשמחה ובחפץ לב בכל שקית.
  
'זה לא מספיק, צריך להוסיף לזה עוד' אמרתי לעצמי. מהספרייה הביתית שלפתי ספרים וספרונים לילדים, תיקונים כלליים, ברכת המזון, נשמת כל חי, ספרי תהלים קטנים, דיסקים... 'מה עוד, בורא עולם, יעזור לנו לברוא מלאכים טובים? איך נעשה בשבילך, בשביל הילדים שלך? איך נפאר שמך בעולם? תעזור לי בבקשה...'
  
הסלסילה התמלאה בשקיות עם נרות וספרים, חוברות וספרונים, דיסקים, תפילות וברכונים ויצאנו לדרך. חילקנו לשכנים והתפללנו כולם יחד שכל המלאכים האלה יהיו מליצי יושר על עם ישראל – בעורף ובחזית, על החיילים שיחזרו הביתה לשלום בריאים ושלמים, שמחים ומלאי אמונה בבורא עולם שהוא ורק הוא מי ששומר עלינו.