סיפורים לכבוד שבת

מדוע רקד הילד שנפצע קשה בתאונה, בחתונתו של הנהג

הרב משה מיכאל צורן שליט"א

סיפר מרן הרב יצחק זילברשטיין שליט"א:

הייתי פעם עד לתאונת דרכים קשה, בה נפצע קשה ילד קטן, שחצה את הכביש לא במעבר חציה, וקפץ לכביש, ונהג שחלף במקום לא הספיק לעצור ודרס אותו. הילד אושפז בטיפול נמרץ וכיון שהייתי עֵ ד לתאונה, נדרשתי להעיד במשפטו של הנהג. השופטת אכן התרשמה שהדברים נכונים, ופטרה את הנהג מכל אשמה.

אבל, לנהג זה היה מצפון, ולאחר המשפט הוא הגיע אליי ואמר שליבו לא שָקט עליו, 'שהרי בכל זאת גרמתי לפציעתו הקשה של הילד', ושאל מה אני מציע לו לעשות. הנהג יצוין ש לא היה אדם דתי, ולמרות זאת הציק לו הדבר, והוא בא לשאול בעצתו של רב.
אמרתי לו שהדבר הטוב ביותר יהיה אם ניגש להורים עצמם ונשאל אותם מה הם מציעים לו לעשות. הנהג הסכים לדבריי, וביום אחד התדפקנו שנינו על דלת המשפחה, וההורים פתחו לנו ונדהמו לראות את הנהג.

כששמעו את שאלתו, הם אמרו לו, ראשית-כל, שהוא אינו אשם במה שקרה, כיון שהילד הוא זה שקפץ לכביש לא במקום המותר, ועוד – 'שאנחנו מאמינים שהכל משמים, ובוודאי שלא צריכות להיות לך נקיפות מצפון'.

אי אפשר לתאר את הבכיות שנשמעו באותן דקות בבית ההורים, גם מצד הנהג שהתרגש מאוד לשמוע את תגובת ההורים, וגם מצד האב-והאם שבכו בראותם את הנהג המתעורר לתשובה בעקבות התאונה. הם אמרו לו שאם הוא שואל אותם מה לעשות, "ההצעה שלנו היא שתתחיל לשמור שבת, ואנחנו בטוחים שבזכות זה ישלח השי"ת רפואה שלימה לילד שלנו". הנהג הבטיח שהחל מהשבת הקרובה הוא מתחיל לשמור שבת. וראה זה פלא; הילד נרפא בצורה נסית, ורפואתו התקדמה בצעדים מהירים מאוד, עד שהרופאים עצמם העידו שמדובר בתהליך שלא כנגד הטבע!

ועדיין לא סיימנו. שמירת השבת של הנהג גרמה שהוא יחזור בתשובה שלימה, ובסופו של דבר התחתן עם אשה חרדית והקים בית יהודי לכל דבר. והילד הפצוע, שהבריא בינתיים, היה אחד המשתתפים בחתונה. הוא רקד ורקד בלי הפסק… שהרי כל החתונה, ותהליך החזרה-בתשובה של הנהג, אירע בגללו… ושוב רואים מכאן שהשבת היא מקור הברכה, ובזכות זה שהנהג החל לשמור שבת, באה עליו לאחר מכן כל הטובה הזו, עד שחזר בתשובה שלימה.

(קול ברמה- ביטאון רמת אלחנן)