movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home יהדות אמונה גן עדן או גיהנום - תלוי בך

גן עדן או גיהנום - תלוי בך

גן עדן או גיהנום -  תלוי בך

הרב יצחק גבאי, הידברות

רבים חושבים שכל דברי התורה בהקשר לגן עדן ולגהנום, נתונים בידי הבורא בלבד, וכל מקומם ומציאותם אך ורק בעולם הבא.

המציאות היא שבידיו של האדם הבוחר, להכניס את עצמו בחייו לתחושות של גהנום ולתחושות טובות של גן עדן עלי אדמות. הכל תלוי בבחירה וברצון.

אחד מידידי סיפר לי שהוא צפה בהרצאה בערוץ הידברות, שבה גולל הדובר את סיפור חייו והתקרבותו ליהדות. האיש למד קרב מגע בארצות המזרח הרחוק, ולאחר שחגר את עצמו בכמה חגורות אשר סימלו את דרגתו הגבוהה בתחום, בא לפגישה עם הגורו הזקן. בפגישה, התעלם הגורו כליל מלימודיו ומיכולותיו הכוחניות והוא התעמק בשאלה הפילוסופית "מהו גהנום?". כשהוכיח הגורו לאיש את בורותו בתחום שהעלה לדיון, החל לזלזל בו באופן בוטה. האיש איבד את מעצוריו והוא איים על הגורו כי יכהו במכת מחץ. אז חייך הגורו הזקן ואמר "זה גהנום!". "התחושה הזועמת שנכנסת אליה כעת, היא הגהנום של העולם הזה".

במדרש מובא שההבדל בין גן עדן לגהנום הוא כחוט השערה. הבחירה והרצון של האדם לחוש ולהרגיש תענוג ועידון, לעומת הבחירה לחוש בגהנום, דקה מן הדקה – כחוט השערה.

והנה דוגמא מהחיים. תלמיד שלי התקרב מאוד לתורה, עד שהוא עומד כעת להוציא לאור ספר מחידושי תורתו. המלצתי לו שילך לאביו ויבקש ממנו ´מכתב ברכה´ אותו ידפיס בראש הספר. "בכך תגרום נחת לאביך, שעד עתה עדיין אינו מרוצה כל כך מכך שהתקרבת לחיי התורה", אמרתי לו.

האב הצהיר כי אינו תומך בשום צורה במהלכיו של בנו, ומיאן לכתוב את המכתב. עכשיו תחשבו רגע, הבן הרי לא היה צריך את המכתב מצד עצמו! כל העניין הוא לעשות נחת רוח לאבא. האב מצד עצמו יכול היה להתמוגג מנחת ולרקוד משמחה משתי סיבות. האחת: מוכשרותו וגאונותו של בנו שהביאה אותו לידי כתיבת ספר עב כרס, דבר שבכל מגזר נורמאלי מעורר כבוד ומעניק קורטוב של נחת. והשנית: מחמת העובדה שבנו זוכר אותו בשעת הצלחתו והוא חפץ לתת לו כבוד ראוי, דבר שבמקרים רבים אינו מתרחש כלל. אך הוא העדיף להתכווץ ולהתכנס בנפשו פנימה, ולחוש בגהנום תחת ניחוח גן העדן שלפניו.
אני מכיר אישית עשירי עולם ומצליחני תבל, שאין להם נגיעה בגן העדן של התחושה. כל ימיהם עוסקים הם ברכושנות ובצער ויגון על מה שעדיין אין להם. ואפילו שלעיתים מה שאין להם באמת גדול ממה שיש להם כעת, כמו ילדים, אישה, נחת, בריאות. אבל בנוסף לכל הצרות, בונה הוא לעצמו את צרת הצרות – הגהנום שבחיי חיותו. לעומת זאת, בשכנותי מתגורר אדם שאין צרה שאין לו בה חלק. אמו חולה, אביו מסובך בתיקי תביעות משפטיות, מצבו הכלכלי מחפיר, והוא שליו ושמח. כולו מואר באור האלוקי של גן העדן.

אין זאת בריחה מהמציאות! להפך, זוהי בחירה לחיות את המציאות ולא להמית אותה בידיים.

תכל´ס, לא משנה מה יש או אין לך. גם לא מעניין איזו צרה בתורנות להציק לך כעת. המבחן הוא בחוט השערה שבידיים שלך. אם תחפוץ, תבכה ותיילל. אך אם רק תרצה, תוכל לשמוח ולהתענג, בגן העדן של התחושה, בניחוח האלוקי של האמונה.

כי העיקר והתכלית בעולם הזה, היא ´להתענג על השם וליהנות מזיו שכינתו´ (מסילת ישרים).

לסיום, סיפור קטן שימחיש הכל. כנופיית פורעים נושאי צלבים, השתלטה על ביתו של רב העיירה, באחד ממסעי הצלב הארורים. בדקות האימה בהן בזזו הפורעים את תכולת הבית, עמד הרב כשעיניו עצומות וחיוך רחב נסוך על פניו. ראש הכנופיה לא יכול היה לסבול זאת והוא פנה אל הרב ואמר: "הכיצד אתה מחייך, הרי בעוד רגע אתה עוזב את העולם עם משפחתך?!"

והרב השיב ברוגע: "ומה אם אתה רוצה ליטול את חיי בעוד דקה, האם משום כך אני אמור להרוג בעצמי את הדקה הנוכחית?"...

 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב דוד בן מרגלית שליט"א, יגאל שלמה בן שושנה מהין ובני משפחתו, בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת עליזה פרומה בת מרדכי ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת ר' מרדכי בן ברוך ז"ל ופאולה פייגלה בת אליעזר ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 20516569

אתר השבת


מאמרים אחרונים