השבת העולמית

התחלתי לשמור שבת וגיליתי שהיא שומרת עלי

התחלתי לשמור שבת וגיליתי שהיא שומרת עלי

גולשים רבים ממשיכים לשתף את עם ישראל בתחושות שלהם לקראת השבת העולמית שאוטוטו מגיעה

שירה כהן, הידברות 

הספירה לאחור החלה. כל המחוגים בעולם מתכוננים לרגע הקדוש הזה,  שהאומה היהודית חיכתה לו זמן רב, אולי רב מדי.  שבת אחת של כולם ביחד. דתיים, מסורתיים וחילונים, גדולים וקטנים, עשירים ועניים.  אמנם נותרו עוד ארבעה ימים – אך ההתרגשות גאה ועולה על גדותיה.

התגובות הנלהבות על הפרויקט הראשון מסוגו והכל כך חשוב הזה – שבראשו עומד ר' וורן גולדשטיין - רבה הראשי של דרום אפריקה, לא מפסיקות להגיע. קיבצנו רק את מקצתן כדי להראות כיצד יהודים מכל קצוות הקשת - פתחו את ליבם ושיתפו את העולם כולו במה שהם באמת חושבים ומרגישים על האיחוד המרגש הזה, לצורך שמירת השבת העולמית:

איציק ביטון: "בטירוף שבו אנו חיים, השבת היא האי של השקט שאותו אני מקבל פעם בשבוע.השאלה הנפוצה ששואלים אותי היא 'מה אתה עושה כל השבת'. והתשובה הפשוטה היא: ממלא מצברים. כל השבוע אנחנו במרדף אחרי התקע שיטעין לנו את הבטריה של המכשיר שלא נותן לנו מנוחה, אבל מה עם הנפש/רוח/נשמה, שצריכה את הטעינה שלה גם כן? את הזרם שימלא אותה?נשמה יתירה. זה מה שמובטח לנו במידה ונכבד את היום הזה. אקסטרה נשמה שנכנסת בכניסת השבת ויוצאת בצאתה אך משאירה אותנו במצב של 100% סוללה טעונה במלואה. לישון, לשחק,לקרוא, לספר, לצחוק, לטייל ברגל, להתפלל, לשיר, לבקר, לארח – פעולות שלא יוצא לי לעשות יותר מדי ביום חול – אך בשבת אני עושה אותן וכך טוען את המצברים.

"אחי היקר – שבת זה איכות חיים. בשביל איכות חיים לא צריך להיות דתי – מספיק שאתה יהודי וקיבלת אותה במתנה. השבתות הראשונות דורשות תכנון – להכניס בהן קצת עניין, לבקש מהילדים להכין משהו, לתת משהו מעצמך כדי ליצור אצלם ציפייה ליום השבת, שבו אבא מתייחס אלינו יותר מיום רגיל. אני גדלתי עם אבא שהיה איש עסקים מטורף, שלא היה כל השבוע בבית. הסיבה שלא הרגשתי בחסרונות היא בזכות השבת".

ליאת בן לולו: "אחרי שהתחלתי לשמור שבת גיליתי שהיא בעצם שומרת עליי".

טל אשכנזי: "רעיון יפה.  לשבת עם המשפחה ולשחק מונופול של ארץ ישראל נראה לי מגניב".

ריקי מנדל אלמקיאס:" ממליצה שמשפחות דתיות יארחו משפחות חילוניות. כך הן יחוו שבת כהלכתה ויראו כמה כיף לשמור שבת".

רונית וורצל לרנר : "הורדתי את האפליקציה ושיתפתי את רוב חבריי לפייסבוק. ממשיכה במלאכה... לזיכוי הרבים".

גדי שגיב :"למרות שאני לא שומר מצוות – וואלה, יכול להיות נחמד".

מיכל נידם: "אני אוהבת את הרעיון וכמובן שאני משתתפת עם כל משפחתי בעזרת ה'".

סיגל דותן: "כל הכבוד לכם. אתם ממש שליחים. מי יודע כמה יהודים יתחילו לשמור שבת בזכות היוזמה הזאת".

שרה כהן : "מהממים. כל הכבוד! האחדות של העם עושה לי צמרמורת. כל הכבוד על היוזמה".

שי אלון: "תנו יד להתחלה חדשה. לקרב אלינו את כל היהודים בעולם באשר הם, ולא משנה באיזו שפה הם מדברים. אני מברך את הדבר הזה, ושיהיה לנו בהצלחה".

נרי'ה קובני : "יוזמה גאונית! דוגמא מעולה לימין מקרבת".

נורית גולדנברג: "כשאתה נצמד לכנפי הבורא, אתה מקבל ניצוצות של אור והגנה למשך כל השבוע. הטענה אנרגטית ושמחה למילוי הנשמה. קדושת השבת מטעינה אותנו, ולא במקרה ניתנה לנו מאת הבורא יתברך".

רחל ברוש:  "מומלץ לנסות בשמחה, ולא מתוך לחץ/חובה. בטוחה שתהנו מזה. באה שבת – באה מנוחה לגוף ולנשמה".

בנימין קרויטורו : "רוצה להתארח אצל משפחה דתית-חרדית".

יפה רבה: "אני מאד נרגשת להיות חלק מהחוויה הרוחנית מחממת הלב הזו. סוף שבוע אחד בשנה,שבו יש הזדמנות לחוות אחדות של יהודי העולם מכל רחבי העולם – זוהי אחדות עוצמתית. עם ישראל חי".

עם ישראל מוזמן לשבת: הכירו את פרויקט השבת העולמי

 עם ישראל מוזמן לשבת: הכירו את פרויקט השבת העולמי

שירה כהן, הידברות 

אילולא היינו יהודים מאמינים, ייתכן והיה לנו קשה להבין כיצד אלפים ורבבות מסביב לעולם מתאחדים יחד למען מטרה אחת ויחידה וכיצד בכוח שנוצר מאותה אחדות, הופכים השנאה והניכור לחומה בצורה של רגשות חיוביים של אהבת ישראל.  בשנת 2013 יצא לדרך 'פרויקט השבת העולמי', פרויקט ראשון מסוגו אשר מטרתו העיקרית לאחד בתוכו יהודים מכל גווני הקשת, למען קיום מצוות שמירת השבת.

בראש הפרויקט החשוב עומד הרב הראשי של דרום אפריקה, הרב וורנר גולדשטיין, אשר קרא לראשונה ליהודי דרום אפריקה להתאחד יחדיו בקיום מצוות השבת ולשמור שבת אחת כהלכתה. תוצאות היוזמה היו מפתיעות למדי. לפרויקט חוצה המגזרים הצטרפו רוב יהודי דרום אפריקה, אשר לרבים מהם הייתה זו הפעם הראשונה בחייהם לטעום טעם שבת אמיתית מהו.

ממחקר שנעשה במרכז 'פיו', על אודות העלייה באחוזי ההתבוללות, הוסק כי נדרשת תגובת נגד חזקה ודרמטית על מנת לגרום לשינוי מצבו הרוחני של העם היהודי בעתיד. יוזם פרויקט השבת ותומכיו התארגנו תוך אמונה כי איחוד העם היהודי על גווניו: דתיים, חילוניים, מסורתיים, צעירים וזקנים, בכוח שמירת השבת, הוא שבכוחו ליצור את תגובת הנגד הזו.

בתחילה הקיף פרויקט השבת העולמי 10 ערים בדרום אפריקה לבדה, אולם עם הזמן הכה הפרויקט גלים והגיע לתודעת הציבור היהודי בעולם כולו. כיום, מנהיגים יהודיים מירושלים, אטלנטה, לונדון, בולטימור, אל-סלבדור, סידני ומקומות נוספים בעולם, מביעים את כוונתם להצטרף לפרויקט השבת ולערוך פרויקט שכזה בקהילתם.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי הפרויקט הוא להניח בצד אי אלו חילוקי דעות שעשויים להתעורר כתוצאה מאידיאולוגיות שונות או מהבדלי השקפות פוליטיות ולאחד את יהודי העולם באשר הם תחת הדגל של השבת.

במטרה לענות על השאלה, כיצד הצליח פרויקט השבת לסחוף אליו המוני אנשים וליצור אחדות כה גדולה בקרב יהודי העולם, הוחלט על ביצוע סקר שנועד לשפוך אור על עמדתם והשקפתם של המעורבים בו. את הסקר הובילו מרק פייקר ונאדין לואיס, מהחברה לניהול נתונים וסטטיסטיקה אנאליסטית, וממצאיו משקפים מצב מבטיח למדי: מתוך 2000 איש שהשתתפו בסקר 96% הביעו רצונם להשתתף בפרויקט שבת נוסף, 90% הביעו שאיפה לשמור שבתות נוספות, ואילו ל-52% הייתה זו הפעם הראשונה שבה חוו שבת הלכתית.

שותפים להצלחה

עוד עולה מנתוני הסקר כי רוב התגובות שהתקבלו מהמשתתפים נשאו אופי חיובי למדי. מרביתם אומרים כי ישנה חשיבות עליונה להיותם יהודים וכי הם מאמינים שחשוב להקנות לדור ההמשך זהות יהודית חזקה. רובם ככולם אף הביעו את שמחתם להיות חלק מפרויקט שמירת השבת והיו גאים ביותר לעשות זאת.

'כל ישראל ערבים זה לזה', ומכאן שפרויקט השבת אינו יכול להיות נחלת יהודי דרום אפריקה לבדם. תומכי הפרויקט טוענים כי דווקא תוכנית השותפות, הקוראת לפרסם את הפרויקט ברחבי העולם ככל שניתן היא היא המפתח להצלחת המיזם.

רעיון השותפות בפרויקט הוא להבטיח את הצלחת הפרויקט בקנה מידה עולמי. המרכז הראשי בדרום אפריקה ידריך את שאר המרכזים, ואילו השותפים השונים ידאגו לפרסום הפרויקט בעריהם, יריצו אירועים קהילתיים וישלמו לכוח-אדם. כך למעשה יתחלק הנטל שווה בשווה בין כולם, והפרויקט ישיג את ייעודו ויגיע לכמה שיותר אנשים.

עיקרי המניפסט של פרויקט השבת הם:

· לשמור יחד את השבת, מלפני שקיעת השמש ועד לזמן צאת הכוכבים.

· לשמור את השבת במלואה, על כל דקדוקיה והלכותיה, כשם ששמרו אותה אבותינו לאורך הדורות.

· ליצור אווירה חמה ואוהבת שתשמר את משפחותינו יחדיו.

· להניח בצד את הקשיים והלחצים של ימי החול ולהתמסר כליל לתחושת ההתעלות הרוחנית שמייצרת השבת.

· להתחזק ברוחנו, גופנו ונפשנו בזכות הסגולות הרבות המאפיינות את מצוות השבת.

· לקבל עלינו את המורשת היקרה שלנו ולשאת אותה עלינו בגאווה, כתכשיט יקר.

· לגלות מחדש את המתנה הנפלאה השמורה לנו בבית גנזיו של ה' – שבת שמה. 

בואו, הצטרפו אלינו!!!

בואו, הצטרפו אלינו!!!
הרב הדר מרגולין

אתר אש התורה 

הקריאה נועדה לכל יהודי בעולם, ליטול חלק ביוזמה המדהימה של שמירת שבת אחת.

מדובר על השבת הקרובה, זו שתהיה בעוד מספר ימים, כבר אפשר לספור את השעות.

התאריך המדובר הוא: שבת פרשת נח, ראש חודש חשון, תשע"ה.

או, בתאריך הלועזי: משקיעת החמה של יום ששי 24 לאוקטובר ועד צאת הכוכבים של 25 לאוקטובר, 2014. 
 

* * *

קצת רקע.

בשנה שעברה, הגה הרב גולדשטיין רעיון. הרב גולדשטיין - רבה הראשי של דרום אפריקה, הוא בעל מעוף מחשבה והרבה כריזמה.

במטרה ליצור חוויה מאחדת ליהדות ארצו, הוא יצא בקריאה לכולם לשמור שבת אחת משותפת.

אכן, איזו דרך נפלאה לבטא אחדות בעם! גם מי שאינו שומר שבת בכל השנה, יוכל להצטרף ל'שבת של אחדות', להבעת הזדהות עם כל העם היהודי. וכיון שהוא יהודי לא רק עם חזון וראש בשמים אלא גם רגליים על הקרקע, הוא ייצר מערכת מאורגנת עבור העניין:

  • הם קבעו אתר בו יירשמו המצטרפים.

  • הם ארגנו הדרכה מפורטת לאלו שצריכים הבהרה כיצד לשמור את השבת.

  • הם סידרו חוויות ציבוריות של הפרשת חלה לנשים האופות לקראת השבת, של סעודות בצוותא, של קידוש בשבת בבוקר, של הבדלה במוצאי שבת שתהיה ברוב עם.

ואחר כל זה, קיוו להצטרפות של 700 איש.

ובפועל?

בפועל, נרשמו יותר מ-35,000 (במילים: שלושים וחמשה אלף) אנשים, ודרום אפריקה כולה זכתה לשבת שכמוה לא היתה... 
 

* * *

השנה, מתוספת ליוזמה הברוכה פן חדש.

זה נעשה לא רק בדרום אפריקה, אלא בכל העולם.

כל יהודי העולם מוזמנים להצטרף, בשבת אחת משותפת ענקית. וזה יהיה בשבת הזו הקרובה.

כבר נרשמו יותר ממליון (!) אנשים.

סלבריטאים ואנשי ציבור מכל מזרמים ומכל הגוונים הביעו תמיכה והודיעו שגם הם יטלו חלק בשבת ההיסטורית.

בואו אף אתם, הצטרפו אל כולם!

פרטים כאן באתר.