movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home חדשות ועדכונים מאמרים נשיקה מבורא -עולם ללומדי העיר אלעד

נשיקה מבורא -עולם ללומדי העיר אלעד

נשיקה מבורא -עולם ללומדי העיר אלעד

* הסייעתא דשמיא המופלאה של מאות אברכי כולל "מדרש אליהו" ממשיכה ללוותם גם בימים אלו, בהם הכלכלה בארה"ב קורסת וראש הכולל אינו טס לחו"ל לדפוק על דלתי נדיבים * מגנא ומצלא * ומדוע אחוז ההדבקה של אברכי הכולל שואף לאפס * הרה"ג רבי ש"ב גנוט, מלומדי הכולל בעצמו, במעקב אחר הלב של העיר

"יומיים לפני ה- 20 לחודש הקודם, בשלהי חודש אדר, לא היה לנו מהיכן לשלם את משכורותיהם של מאות אברכי הכולל. להזכירכם, תקציב אברכי הכוללים בארבעת החודשים האחרונים ירד לבצורה דראסטית, בגלל שלא חודש תקציב המדינה וסכומי ה'דתות' אינם חלק מ'ספר התקציב' ("מוענק מותנה"), כך שבמשך 4 חודשים ירד  תקציב של מאות אלפי שקלים. יחד עם הקיצוץ הרוחבי בתקציב ה"דתות", הפסיקו המוני תורמים בארה"ב לתמוך בכולל, בגלל המצב הקשה מאוד השורר באמריקה, שהשפיע כמובן באופן מיידי על כל הכלכלה. נסענו, כמה אברכים, בראשות נשיא הכולל הגר"מ גרוס שליט"א, לקבר הרשב"י במירון והאברכים בכו והתפללו בתפילה נרגשת להקב"ה שיחוס וירחם עלינו. כך עמדו עמלי התורה בטהרה במשך שעות רבות, בכו והתפללו כמעט כל הלילה, כאשר בציון הקדוש נמצאים כמה יהודים בודדים ולמחרת נסגר כל הציון לכניסת מתפללים. לפנות בוקר של יום חמישי שבנו הביתה, הלכנו לישון מספר שעות והחל מ- 3 בצהריים ועד כחצות הלילה, וכן ביום שישי למחרת, התקשרו ראשי הכולל וראשי הקבוצות ליהודים טובים ונפלאים מאלעד. הסברנו להם שאנו במצוקה כלכלית מיוחדת, מאות האברכים צריכים "יום טוב געלט" והפעם, למרות שלכולם קשה אם אפשר כל אחד יתן "משהו", משהו מעבר ליכולותיו. כי הקב"ה יחזיר גם לנו מעבר ליכולותינו, בשעה שאנחנו נותנים לתלמידי החכמים שלו, לעמלי התורה היקרים והאהובים שלו, נזר הבריאה, מעבר ליכולת", מספר אחד מאברכי הכולל.

"ותושבי העיר תרמו סכומים יפים. הראשון תרם אלף שקל, השני אלפיים, השלישי אלף והרביעי שלושת אלפים. אלף הצטבר לעוד אלף ו- 2500 לעוד אלף. יהודי מהעיר סיפר שבדיוק הבוקר הוא קיבל סכום גדול מתוכנית מסוימת שהיתה לו בחו"ל ולהפתעתי הרבה הוא תרם 12 אלף שקל במזומן. אחד אמר שאין לו כעת כסף ולפתע נזכר שיש לו שני לקוחות שכל אחד מהם חייב לו 1800 שקל. 'אתקשר אליהם ואם יש להם את הכסף, תוכלו לקחתו לכולל', אמר היהודי. הוא התקשר אל שניהם והם אישרו לו לבוא ולקחת מהם את הכסף, וכך שלחו אליהם רכב כדי לאסוף את הסכום. שלחו 3 רכבים לאיסוף התרומות, שהגיעו במזומן או בצ'ק מזומן. עד יום שישי אחר הצהריים נאספו 205,000 ש"ח (!), הכל מתרומותיהם של תושבי העיר הנפלאה שלנו, קובץ על יד ירבה ופרוטה לפרוטה מצטרפת. העברנו את המשכורות ב- 20 לחודש לכל האברכים, בסייעתא דשמיא".

עידן הקורונה תפס את גבירי ועשירי ארה"ב לא מוכנים בעליל. יורשה לומר שבארה"ב ישנה קריסה כללית אדירה, הכל מושבת וחסר פעילות. מאות יהודים מהקהילות החרדיות בארה"ב נפטרו לבית עולמם ממגיפת הקורונה והארונות מגיעים מידי יום לישראל לקבורה. אין זה סוד שרוב הסכום של מילגות האברכים ברוב כוללי האברכים בארץ, מגיע מנדיבי ארה"ב. ראשי הכוללים לא טסים לחו"ל, בצוק העיתים, בחודשיים האחרונים. כך שבדרך הטבע, לא היה שום סיכוי שמאות אברכי "מדרש אליהו" יקבלו משכורות בחודש אדר ובחודש ניסן. בוודאי שלא יזכו במילגת לימוד ליל פורים בכולל הנודע לתהילה בכל העולם, ומי מדבר בכלל על מילגה מיוחדת לכבוד חג הפסח.

אך הקב"ה אינו מנהל את העולם בדרך הטבע ולמרות שראשי הכוללים נשארו בארץ, ולא בטיסות הלוך ושוב לארה"ב, הכסף הגיע מהשמים, מנשיקה מיוחדת של הית"ש למאות אברכי העיר.

כולל "מדרש אליהו" הוא הכולל הוותיק ביותר בעיר שנפתח כמעט מיום הקמת העיר. בכולל לומדים מאות אברכים במגוון רחב של קבוצות לימוד ומסגרות עיוניות ובקיאותיות, בהיקף נרחב, בהלכה וגם ב"דף היומי" בעיון. רוב מוחץ של הרמי"ם בכל הישיבות לצעירים בעיר למדו- חלקם אף ממשיכים ללמוד- בכולל וצמחו מתוכו. גם רבים מקרב מורי הצדק בעיר למדו (ולומדים גם כעת) בכולל והשתלמו בו בלימוד עיוני ושיטתי, אסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא. כאשר בכולל, וזהו אחד המאפיינים המרגשים שלו, לומדים אברכים מכל החוגים והעדות, אשכנזים וספרדים, ליטאים וחסידים, מכל המגזרים, הקבוצות והחסידויות. הכולל הוא לבת האש של עסק התורה של העיר, וכשנשמת העיר צריכה עזרה, הרי שמן השמים מסייעים בכל לב. בכולל, כך במשך  עשרים שנה רצופות, חודש אחר חודש, שילמו תמיד בזמן. וגם כעת, בצל הוירוס הקטלני, עם הקריסה הכלכלית של גבירי ארה"ב, שילמו לאברכים את משכורותיהם בזמן.

 

@אם אתה משמח את שלי- אשמח את שלך

רשות הדיבור לראש הכולל הרה"ג רבי אברהם פכטר שליט"א: "שבוע לפני פורים. השעה היא עשר בבוקר וראש העירייה הרב ישראל פרוש פוגש אותי ומספר לי בזעזוע על מצבם הקשה-כלכלית של כמה עשרות משפחות בעירנו. זה לא התפקיד הרשמי של ראש העיר, לדאוג לרווחתם הכלכלית של נצרכים בעיר, אך הרב פרוש לא יכול לעמוד מנגד. הצעתי לו לשבת עם... ועם... ולהכין רשימה מסודרת של צרכים וסכום נדרש, וראש העיר נרתם למשימה.

בשעה 7 בערב רשימת הצרכים היתה מוכנה וגם התקציב הנדרש שלה, כמאה אלף ש"ח. הרב פכטר וראש העיר החלו יחדיו בסדרת שיחות טלפון דחופות מארגון לארגון ומתורם פלוני לתורם אלמוני. שיחה רודפת שיחה וסכום מצטבר לסכום ועד חצות הלילה השיגו השניים סכום מצטבר ומזומן של 150 אלף ש"ח, כולם תרומות של יהודים טובים מהעיר, שחשים ש"עניי עירך קודמין". סודרו תלושי מזון, ביגוד והנעלה בסכומים אלו ושניהם, ראש הכולל וראש העירייה, יכלו להודות על המוגמר.

הרב פכטר שליט"א מספר בהתרגשות: "בשש בבוקר אני מקבל מספר שיחות טלפון בהולות מאחד מאנשי הקשר שלי בארה"ב. הלכתי לישון בשעה מאוחרת מאוד ולא עניתי, אך האיש מתקשר שוב ושוב. סברתי שמדובר בבקשות לתפילה של נדיבים בארה"ב, שכנראה חולים במחלת הקורונה ורוצים שהאברכים יתפללו לרפואתם השלמה. עניתי לשיחה ואיש הקשר שלי מספר לי בהתרגשות ששני יהודים תרמו לכולל סכומים גדולים במיוחד, שני יהודים מאמריקה, תורמים ידועים של הכולל, שהחליטו על דעת עצמם להרים תרומה נכבדה ביותר לאברכים, והנה הגיע כל הכסף הדרוש למילגות חודש אדר, יחד עם מילגה מכובדת ללימוד ליל הפורים בכולל, בו למדו כ- 500 אברכים במשך 5 שעות רצופות, מתשע בערב ועד שתיים לפנות בוקר, ברציפות ולא דברים בטלים כלל. ואני חושב לעצמי: אתה חושב שאתה מנהל את העולם? אני ואני ואני? אני נוסע לאמריקה ואני זה שמביא בכל חודש את הכסף לאברכים? אז זהו, שלא. הרבונו של עולם הוא זה שדואג, זן ומפרנס ומכלכל את אברכי אלעד היקרים והמסולאים מפז שלו. כל מאות אברכי הכולל, מכל החוגים והעדות, שלומדים יחד בהתמדה נפלאה ובחשקת התורה בלתי מצויה, הם אלו שזוכים לסייעתא דשמיא מיוחדת במינה. אתה יכול להישאר בארץ והילחץ, וגם לסייע למשפחות שאינך מכיר בכלל, והנה הקב"ה לוחש לך על אוזנך ואומר: "אתה משמח את שלי ואני משמח את שלך"... הנה סכום גדול מאוד, ש"סוגר את הפינה" של מילגת החודש, יחד עם מאות אלפי השקלים למילגת ליל פורים ל- 500 אברכים".

@500 לומדים צפופים, אפס הדבקה

ראשי הכולל מספרים לנו בהתפעמות על אותו ליל פורים מיוחד. "לכולל הגיעו ללמוד בליל פורים למעלה מ- 500 אברכים מכל קצוות העיר. בל נשכח שמשרד הבריאות אישר קיום לימוד המוני של עד 1000 איש בליל פורים, כאשר באותם הימים לא נודעו עדיין ממדי ההידבקות בארץ. אל מאות אברכי הכולל שלנו, צרפנו עוד ועוד אברכים והוספנו ספסלים וסטנדרים כיד המלך. ביטלנו את המעברים בין הספסלים ולא היתה גישה בכלל לרוב ארונות הספרים בהיכל הכולל, רק משום שליד כל המעברים ליד הארונות ישבו אברכים והגו בתורה. למעלה מ- 500 אברכים למדו ברציפות וב"תענית דיבור" חמש שעות רצופות דבוקים אחד לשני.

לכאורה, אחרי לילה כזה של מאות אברכים הדבוקים אחד לשני, אחוזי ההדבקה בקורונה של האברכים היה צריך להיות גבוה לאין שיעור. ומה האמת? אין נדבקים בקורונה בכל מאות אברכי הכולל, כאשר 2-3 אברכים שנדבקו במחלה, נדבקו דווקא מבני משפחה או מחברים, שכלל לא לומדים בכולל. הרי אין לתופעה הפלאית הזאת שום הסבר טבעי! ושיהיה ברור שבכולל לומדים גם אנשים מבוגרים, אנשים מקבוצות סיכון ובכל זאת כולם בס"ד בריאים ושלמים.

"אנו לא מחשבים חשבונות שמים", אומרים לנו ראשי הכולל שליט"א, "אבל כולנו יודעים שהקב"ה משלם מידה כנגד מידה". הקורונה מדביקה אדם לאדם דרך הפה ואילו בכולל אצלנו שמירת הדיבור הוא אחד מאבני היסוד. לומדים תורה בהתמדה וברציפות, ללא דברים בטלים, ללא דיבורים מיותרים, כבר שנים רבות. אין זה סוד שעברנו מערכות ציבוריות רבות, מבית ומחוץ. כשבחוץ כולם דיברו והתקוטטו והתווכחו, הרי שבכולל למדו, למדו ולמדו. וכשהאברכים היקרים, נזר הבריאה, שומרים בכל כוחם על הפה, משיב להם הקב"ה במידה כנגד מידה ושומר על פיהם הטהור לבל יידבקו, חלילה, ממגיפת הקורונה. כמה יהודים טובים היו שלוחי ההשגחה העליונה והנה, מאות האברכים זכו לסייעתא דשמייא עצומה".

 

 @ התאמצות מיוחדת- בדרכו של מרן הגראי"ל שטיינמן

חלף חודש וגם הפעם, (הפלא ופלא...), מתקרב לו ה'עשרים לחודש', זמן חלוקת המילגות לאברכי הכולל. "אנחנו אמורים לשלם משכורות וגם להוסיף, כבכל שנה, מילגה לכבוד חג הפסח לכל הלומדים, וכסף מנין? התקשרתי לאחד התורמים הקבועים שלנו בארה"ב, שרק בתקופה האחרונה תרם סכומים גדולים ביותר לכולל. הוא היה נשמע שבור ורצוץ. "אין שום מצב שאתרום כעת עוד כסף. החברותא שלי נפטר מהקורונה. כמה חברים מאד טובים שלי נפטרו גם הם מהמחלה. הכל קורס לי מול העיניים, העסקים נופלים. אין לי כסף ואין לי שום כח נפשי כעת לאסוף את השברים".

נאמר לו: "שבקריסה הכלכלית הקודמת שהייתה בארה"ב, בערך בשנת תש"ס, אמר אז מרן הגראי"ל שטיינמן זיע"א שנמסור לתורמים שגם אם יהודי תורם הרבה לתורה בזמנים רגילים, הרי שישנה חובה להתחזק בזה הרבה הרבה יותר בזמנים קשים. בזמנים שהכל נראה קורס, דווקא אז צריך להתאמץ הרבה יותר והשכר על זה כפול ומכופל מבזמנים רגילים. אם כן, אולי דווקא עכשו, שאתה כה שבור ורצוץ, מרוסק נפשית ומתקשה כלכלית, זהו הזמן להתאמץ הרבה יותר למען לומדי התורה, מגיני ושומרי העולם כולו".

האיש הירהר וביקש שישובו אליו בעוד מספר שעות.

כעבור מספר שעות מתקשר היהודי האמריקאי להנהלת הכולל ומספר בהתרגשות. "יש לנו באחד המפעלים מכונה ענקית, יקרה מאד, שהתקלקלה. המכונה חיונית להפעלת כל פס היצור וכבר התחלנו בתהליך של הזמנת מכונה חדשה, בסכום של עשרות אלפי דולרים. סיימתי לשמוע אותך ונכנסתי לפגישת מנהלים עם רעייתי ויתר מנהלי העסק שלנו. סיפרתי להם שמרן הגראי"ל זצוק"ל אמר שבימים כמו אלו- צריך להתאמץ לצדקה הרבה יותר".

"אבל אין לנו", אמרה רעייתי ואני הצעתי שינסו לברר האם נוכל לוותר על המכונה החדשה ולנסות לתקן את המכונה שהתקלקלה, כאשר אם וכאשר נוכל לתקנה- נתרום לכולל את עשרות אלפי הדולרים שרצינו 'לזרוק' על המכונה החדשה. משתתפי הפגישה טענו שלא ניתן לתקן אותה, אך אני התעקשתי שירימו כמה טלפונים ויבדקו. כעת הגיעו טכנאים מומחים וקבעו שהמכונה תתוקן. חסכנו עשרות אלפי דולרים ואתם מקבלים אותם כרגע בהעברה בנקאית, ללומדי התורה"....

 

 

בשבוע האחרון החל "זמן קיץ" בכולל ומאות האברכים הוגים בתורה הקדושה, והפעם בבתיהם, כשהם מקבלים לבתים דפי "מראי מקומות" על הסוגיות הנלמדות. האברכים הרבים לומדים בחברותות טלפוניות עם חבריהם מהכולל, כאשר ראשי הכוללים וראשי הקבוצות בכולל מתקשרים לאברכים ומשוחחים עימם בלימוד, במשא ומתן תורני על החומר הנלמד. גם בהתחדשות הזאת, של הקמת מערך הטלפוני, נערמו קשיים על גבי קשיים, לאחר קריסה חוזרת ונשנית של המערכות הטכנולוגיות. אך בס"ד גם על התקלות הללו התגברו בכולל ומאות האברכים המשיכו לשקוד על תלמודם, כשכל קבוצת לימוד ממשיכה את סדר לימודה המיוחד. כולנו תקווה וברכה שמאות אברכי הכולל ימשיכו להחזיק את העיר בתורתם הקדושה, וכן, כולנו נשמח להמשיך ולסייע להם ללמוד תורה עוד ועוד. שהרי "תורה מגנא ומצלא" ומי מאיתנו אינו רוצה להינצל בימים טרופים אלו?!"

(פורסם בעיתון קוראים אלעד).

 

 


 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב שמריהו יוסף חיים בן פעשא מרים, יגאל שלמה בן שושנה מהין ובני משפחתו, בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת עליזה פרומה בת מרדכי ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת ר' מרדכי בן ברוך ז"ל ופאולה פייגלה בת אליעזר ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 20269394

אתר השבת


מאמרים אחרונים