movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

מעשה מרכבה

סיפור מופלא: כך ניצל רבי מרדכי שרעבי זצ"ל מידי הבריטים .

באדיבות הסופר עודד מזרחי, מתוך עתון בשבע, כ"ה בחשון תשס"ז .

המייג'ור הבריטי התרווח בכיסאו ליד הנהג, שדהר ברחובותיה השוממים של ירושלים . מאחור ישבו ארבעה שוטרים בריטים נוספים, ומצב רוחם היה מרומם. אמנם ספגו כמה התקפות מארגוני המחתרת של היהודים, ונגרמו להם אבידות בנפש וברכוש. אבל כעת, בעיצומה של השבת, הצליחו להטיל עוצר כללי על תושבי ירושלים. הרחובות הריקים מאדם גרמו להם לתחושת שכרון כוח, והנהג לחץ ביתר שאת על דוושת הגז, לקול צחוקם של השוטרים מאחור .

מרחוק ראו אישה זקנה נושאת סלים, והנהג צפר לה כמה פעמים עד שנעלמה מפוחדת באחד המבואות הצרים .

לפתע ראו יהודי מזוקן והדור פנים יוצא לקראתם, מצנפת על ראשו וגלימה לבנה לגופו. היה זה הרב מרדכי שרעבי, שיצא מביתו בדרכו לבית הכנסת . את הכרזת העוצר הכללי לא שמע, מכיוון שהיה שקוע ב'מעשה מרכבה' - לימוד קבלה עמוק .

הניידת עצרה לידו בחריקת בלמים. המפקד הוציא מהרכב את ראשו החבוש בכובע משטרתי, והרעים בקולו: "הי יהודי, מה אתה עושה בחוץ ?!".

הרב הקדוש ננער ממחשבותיו, הביט בתמיהה במפקד הבריטי וביתר נוסעי הרכב המשטרתי וענה בתמימות: "אני בדרכי לבית הכנסת ".

המפקד לא קיבל את דבריו, וגער בו על שהוא יוצא לרחוב בעת הטלת עוצר כללי. לאחר מכן דרש מהרב שיעלה על רכבם כדי להובילו לבית המעצר, וליתר הבהרה סימן זאת בידיו .

הרב שרעבי נחרד מהרעיון. הוא ניסה לדבר על לבם של הבריטים והסביר להם כי לא שמע את הכרזת העוצר וכי הוא מתכוון לחזור כעת לביתו, אך דבריו נפלו על אוזניים ערלות. המפקד הבריטי רצה דווקא להחמיר עם הרב היהודי הנכבד והדור הפנים, למען יראו כל היהודים וייראו. אחד השוטרים כבל את ידי הרב באזיקים והם הכניסוהו בגסות לרכבם .

המפקד פקד על נהגו לנסוע. הנהג התניע את הרכב. לפתע נשמע קול פיצוץ עז ביותר ...

כל השוטרים ברכב קפצו ממקומם בחרדה וצעקו בכל כוחם. הם היו בטוחים שמדובר בפצצה שהניחה אחת המחתרות בתא המטען של הרכב. לאחר כמה רגעים של מהומה ואי-ודאות, יצאו השוטרים מרכבם. המפקד ניגש לבדוק את החלק האחורי של הניידת. להפתעתו לא נראה כל סימן לפיצוץ חבלני.אם כן, מנין הגיע קול הפיצוץ הנורא ?

הוא המשיך לבדוק את כל חלקי הרכב ולא גילה דבר. אז שם לבו לכך שבאחד מגלגלי הניידת יש תקר. לאחר רגע נוסף הודיע לו הנהג כי גלגל מהצד השני מפוצץ אף הוא. לבסוף נוכחו לדעת, לתדהמתם הרבה, כי גם הגלגלים האחרים מרוקנים לגמרי מאויר ... 

המפקד הבריטי המנוסה כבר ראה תקלות רבות בימי חייו, אבל דבר כזה לא ראה מעודו. ארבעה גלגלים מנוקרים בבת אחת! מה הסיכוי שגלגל אחד יתפוצץ ללא סיבה כאשר הרכב חונה במקומו? נניח אחד למיליון. ושני גלגלים שיתפוצצו באותו אופן? אחד למיליון בריבוע. על שלושה וארבעה גלגלים שיתפוצצו בו זמנית ללא סיבה נראית לעין , כבר לא היה מסוגל לחשוב. הוא הבין שמדובר באירוע על טבעי, וכי הסיבה האמיתית להתרחשותו היתה לקיחתו בכוח של הרב היהודי ופגיעה ברצונו וכבודו
המייג'ור   הבריטי ניגש לרב שרעבי, ביקש את סליחתו על כל הצער שנגרם לו בשעה האחרונה, סייע לו לרדת מהרכב ואף ברכו לשלום. לאחר מכן הרהר בכך שניידת בריטית נוספת עלולה להיתקל ברב היהודי בדרכו לביתו ולנסות לעוצרו, ומי יודע מה יקרה להם אז ?

המפקד מיהר בעקבות הרב וביקש ממנו להמתין. אז פקד על שניים משוטריו ללוות את הרב עד שיגיע לביתו בשלום. וכך פסע לאיטו הרב מרדכי שרעבי בסמטאות ירושלים, קדושת השבת נסוכה על פניו, ושני שוטרים בריטים מהלכים משני צידיו .  
 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: יחיאל אברהם מאיר בן חיה טויבא, רבי יאשיהו יוסף (פינטו) בן הרבנית זרי שליט"א נועה בת לאה לרפואה שלמה, אשר ורפאל בני שמחה לרפואה שלמה, זאב בן ורדה לרפואה שלמה, יהודית בת מיסה לרפואה שלמה, שולמית בת מיסה לרפואה שלמה, שלמה בן רבקה לרפואה שלמה, משה בן כמונה לרפואה שלמה, נתנאל אילן בן שיינא ציפורה, תמר בת אורית לאה, אשר ורפאל בני שמחה, שרה צפורה בת רינה בתוך שאר חולי ישראל. בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת מרדכי בן ברוך ופאולה פייגלה בת אליעזר ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 19755374

אתר השבת


מאמרים אחרונים