movstube.net

אתר השבת

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home יהדות אמונה כן נלחש תפילה

כן נלחש תפילה

כן נלחש תפילה

השריפה כבר כבתה. ונותרו אודים מוצלמים מאש. בתים מפוחמים. משפחות אבלות. ישובים הרוסים. בתים מפוחמים. מכוניות חרוכות.

ואנחנו. פגועים. פצועים בליבותינו, מנסים להבין למה.

למה. למה כל זה קרה.

אנחנו קטנים ולא מבינים שום דבר עד הסוף. אבל מה אנחנו יכולים ללמוד מתוך מה שקרה. ואיך אנחנו יכולים לעורר עלינו רחמים מלמעלה. רחמים ולא קטרוגים. אנא ה' למד אותנו לעורר רחמים ולא קטרוגים. למד אותנו איך להביא משיח.

ה' הוא האלקים וה' הוא בורא העולם וה' הוא שברא את השמים ואת הארץ. את האש ואת המים. את הברכה כאשר שומעים לדבריו וגם את מה שלהפך מזה. ועצירת גשמים באה על עבודה זרה. כך למדנו בקריאת שמע. כך כתוב במזוזות שלנו. כך כתוב בתורה שלנו.
והתורה היא של כולנו. גם אם איננו לומדים אותה יום יום, הרי נמצאת היא בבתינו, בליבנו, בנשמתנו. אבותינו למדו אותה, העבירו אותה מדור לדור, נטעו אותה בתוך ליבנו. התורה היא של כולנו.

והעבודה הזרה? היכן יש היום עבודה זרה? בהודו, בתאילנד, אבל פה, אצלנו? איפה יש לנו עבודה זרה? כן. יש גם היום עבודה זרה. עבודה של שירים ומחולות. עבודה של קורבנות שכביכול אמורים להביא אלינו משהו מעורפל שקרוי בשם "שלום". עבודה של חנופה לגרועים שבאויבינו, והתנכלויות כלפי אלו שמגנים עלינו בכוח תורתם.

שירי שלום לעולם לא יביאו שום שלום. אבל תפילה מעומק הלב כן תביא וכן תגאל וכן תושיע. ולכן אנחנו דווקא כן נלחש תפילה. נלחש ונזעק ונתחנן אל ה' כולנו ביחד. כי ה' הוא השולט. ה' הוא האלקים ובידיו נמצאים כל המפתחות. ואת השעות שמתפנות לנו במקום כל העבודות הזרות, נקדיש לזעקה אל ה', לקריאת מזמורי תהילים, ולדבקות עם מי שהכל נהיה בדברו.

הלו. גם אנחנו פה. אנחנו, הציבור הכללי, גם אנחנו אוהבים את ה' בדרכינו ובכוחותינו. גם אנחנו פה ואיש לא מזלזל בנו ואיש לא מתעלם ואיש לא מוחק. להיפך. לומדי התורה, אלו שדבקו בתורה בכל נפשם, ליבם ונשמתם, בכל ליבם הם דואגים גם לנו. התורה שלהם שומרת עלינו. מאזניים ענקיות יש בשמיים ובצד של הזכות נמצאים רבבות דפי הגמרא שנלמדים על ידי חכמי התורה, במרכזי התורה שבערים ובישיבות ובמושבים ובכל מקום. ועלינו להיות גאים בהם, בלומדי התורה. לשמוח שהם מגנים עלינו. לשמוח בכל אותם רבבות שבחרו לחיות חיים שמוקדשים לתורה ולמצוות ולכל מלאכת עבודת הבורא. לאהוב את כל אותם רבבות שבחרו להיות המזוזה של מדינת ישראל. ולתמוך בהם בכל דרך אפשרית.
ובמקום זה, מה עשינו? פגענו בהם. כלאנו אותם בגלל אמתלאות שוא. אטמנו את ליבנו. סגרנו להם את ברז התקציב וה' סגר לנו את הברז מלמעלה.

כאילו שהתקציבים הקטנים האלו שמקבלים האברכים שתורתם אומנותם באמת פוגעים במישהו. כאילו ששוק העבודה הישראלי כל כך זקוק לאותם מוחות שבחרו לחיות חיי תורה. והרי בדיוק כשם שיש לנו מדענים שלומדים כל היום, ואנשי תרבות ואמנות שמופיעים ויוצרים, הרי גם התורה היא לימוד, וגם התורה היא יצירה, אבל בניגוד למדע ולאמנות שהשפעתם מקומית, לוקלית, מקסימום בינלאומית, התורה משפיעה ויוצרת עולמות בכל מימדי היקום ואף מעבר לו. התורה היא הכלי שבו נברא העולם, ואנו, עם ישראל, זכינו לקבל אותה מידיו של אלקים, וזכינו להעבירה מדור לדור, עד היום הזה, וזכינו ללמוד אותה וללמדה, לשמור אותה ולעשותה. ולקיים. ולקיים תמיד.

וכעת, איך נוהגים אנו כלפי מי שדבקים בתורה, שהוגים בה יומם ולילה, שלומדים אותה, שמעבירים אותה אלינו?

ואיך עלינו לנהוג בהם?

בכבוד עלינו לנהוג בהם. בכבוד ובאהבה. לתת להם את פרנסתם בשפע. לכבד אותם ואת דרכם. להעריץ אותם. להודות לה' שנתן לנו אותם, כמו מאורות להאיר את דרכנו. וללמוד מדרכם.

הם המזוזה שלנו. הם השמירה שלנו. הם הכלי שדרכו התורה הקדושה מגיעה אלינו, מאב לבן, החל ממשה רבנו שקיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע, ועד עצם היום הזה.

הבה ננפץ את אלילי הכסף והזהב, השנאה והתחרות. הבה נשוב אל ה' יתברך, אל חוקיו ואל דרכיו. הבה נלמד לכבד, להעריץ, לאהוב, ולשמוע בקולם של חכמי ישראל. ולהתיעץ עימם. ולנהוג בעצתם.

ה' הוא האלקים ובין רגע הוא יכול לחולל נפלאות. ובתוך האסון הנורא שקרה, רמזים רבים הוא נתן לנו להראות לנו על מה ולמה הזעף הגדול הזה. (בבית אורן עצרה האש בפתח חדר שבו היה ספר תורה, ולא חדרה פנימה. בימין אורד עצרה האש בפתח חדר שבו התגוררו בחורי ישיבה, ולא חדרה פנימה. בימין אורד הספריה כולה נשרפה - חוץ מאגף ספרי הקודש שנשאר שלם ללא פגע. בעין הוד כל הפסלים נשרפו ורק המזוזה נשארה. בכל האיזור שנשרף, יש מקום אחד שהאש לא נגעה בו:  ישיבת אור אבנר בכפר סטרין, שב"ה לא נפגעה כלל. בישוב ניר עציון האש נעצרה ליד גדר העירוב ולא חדרה אל הישוב).  צריך רק לפתוח את העיניים ולהתבונן ולהסיק מסקנות.

ואם נשתוק, ונכעס, ונעדיף לחשוב שהכל כביכול "יד המקרה". אם נבחר חלילה לעבוד בעבודה הזרה הזו ששמע "קרי", "אקראיות", "טבע", "רנדומליות" – גם כאן אומר לנו הבורא: "והלכתם עימי בקרי – והלכתי עמכם בחמת קרי" (ויקרא כ"ו כ"ז-כ"ח). העולם כולו בידי אלקים. הוא המנהיג. הוא המנווט. הוא השופט והוא המושך בכל החוטים. ואם נתעלם מהאותות שהוא שולח אלינו דרך עולמו – עלולים לבוא חס ושלום אותות חזקים יותר ויותר.

כך היה גם במצרים, כשהגיעו עשר המכות. המכה העשירית, מכת בכורות, כבר היתה גלויה וחד משמעית. אי אפשר היה לתלות אותה ביד המקרה ואי אפשר היה להתעלם ממנה. אבל לא כל בני ישראל זכו להגיע אליה. אלו שתלו את המכות הקודמות ב"קרי", ב"מקרה". אלו שסירבו להתעורר במהלך מכות דם, צפרדע, כינים, וכך הלאה, הם לא זכו להגיע אל מכת הבכורות. הם מתו במכת חושך.

עלינו להתעורר. כאן ועכשיו. ה' איתנו. ה' רוצה מאיתנו שלך בדרכיו. שנשמע לתורתו. שנכבד את חכמיו. שנדבק בהם ונלמד מדרכיהם. ונלמד מדרכיהם. ועכשיו הזמן. עכשיו בדיוק.

''בַּקְּשׁוּ אֶת ד' כָּל עַנְוֵי הָאָרֶץ, אֲשֶׁר מִשְׁפָּטוֹ פָּעָלוּ; בַּקְּשׁוּ צֶדֶק, בַּקְּשׁוּ עֲנָוָה אוּלַי תִּסָּתְרוּ, בְּיוֹם אַף ד'''

"וַהֲצֵרֹתִי לָאָדָם, וְהָלְכוּ כַּעִוְרִים כִּי לד' חָטָאוּ; וְשֻׁפַּךְ דָּמָם כֶּעָפָר, וּלְחֻמָם כַּגְּלָלִים. גַּם כַּסְפָּם גַּם זְהָבָם לֹא יוּכַל לְהַצִּילָם, בְּיוֹם עֶבְרַת ד', וּבְאֵשׁ קִנְאָתוֹ, תֵּאָכֵל כָּל הָאָרֶץ: כִּי כָלָה אַךְ נִבְהָלָה יַעֲשֶׂה, אֵת כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ."

(פסוקים מספר צפניה. הדפים היחידים ששרדו מהשריפה, בביתו של רב הישוב ימין אורד).

 

לכבוד שבת קודש

תפילות

בבקשה להתפלל לרפואת: הרב דוד בן מרגלית שליט"א, יגאל שלמה בן שושנה מהין ובני משפחתו, בבקשה להתפלל לזרע בר קיימא בקרוב לנופית הודיה בת רחל ודויד שלמה בן שושנה ולזרע בר קימא בקרוב למירב המזל בת גאולה ונועם בן לאה וחזרה בתשובה לעידן בן שולמית ושי שלומי בן שולמית ודינה תרצה בת ורדה רגינה ולבשורות טובות ישועות ונחמות לכל עם ישראל

לעילוי נשמת

לעילוי נשמת מרת טליה בת עזריאל לייב ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת עליזה פרומה בת מרדכי ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.
לעילוי נשמת ר' מרדכי בן ברוך ז"ל ופאולה פייגלה בת אליעזר ז"ל ת.נ.צ.ב.ה.

מונה מבקרים באתר שבת נט

מונה צפיות תוכן : 20498527

אתר השבת


מאמרים אחרונים